Coğrafi İşaret Nedir?

0
134
Coğrafi İşaret nasıl alınır?
Coğrafi İşaret Nedir?

Coğrafi İşaret Nedir?

“Coğrafi İşaret” nasıl alınır, başvuru şartları nedir.

Coğrafi işaret; “belli bir niteliği, ünü ve diğer özellikleriyle, bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü tanıtıp, gösteren işaretler”dir.
Coğrafi işaretler, menşe adı ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılır.

Coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan, bölge veya çok özel durumlarda ülkeden kaynaklanması tüm veya esas nitelik veya özellikleri bu yöre, alan veya bölgeye özgü doğa ve beşeri unsurlardan kaynaklanması, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılması durumunda “menşe adını” belirtir.

Örnek: Çerkez Peyniri, Van Otlu Peyniri, Anzer Balı, Anamur muzu, Erzincan tulum peyniri, Bozcaada şarabı, Isparta gülü verilebilir. Bu ürünler, ait oldukları coğrafi bölgenin dışında üretilmezler. Çünkü ürün, niteliklerini ancak ait olduğu yöre içinde üretildiği takdirde kazanabilirler.

Bir Ürünün; Coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan veya bölgeden kaynaklanması, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle bu yöre, alan veya bölge ile özdeşleşmiş olması, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılması, durumunda “mahreç işareti” göstergesini belirtir.

Örnek: Maraş Dondurması, Trabzon Ekmeği, Siirt battaniyesi, Mersin cezeryesi, Hereke halısı verilebilir.

Coğrafi işarete sahip olan bir ürünün üretimi, imalatı ve satışı işletmelere önemli kazanımlar sağlamaktadır. Coğrafi kaynağı ile ünlenen bir ürün, diğer pek çok çeşit arasından ayırt edilerek farklılaşmaktadır. Kalite, tescil ile güvence altına alındığından ve denetimler ile sürdürüldüğünden tüketiciler nezdinde kalite garantisi olarak görülmektedir. Coğrafi işaretler ürüne ilişkin tanıtım işlevine sahiptir ve kendisi reklam ve pazarlama aracı olmaktadır.

Coğrafi işaretler genellikle emek yoğun ürünler olduklarından ve üretim genellikle küçük ölçekli işletmeler tarafından yapılmakta ve yeni iş alanları oluşmasını sağlamaktadır. Belirli bir mekâna bağlı tek sınaî hak türü olan coğrafi işaretler; asli işlevlerinin yanı sıra sahip oldukları karakteristik ve geleneksel özelliklerle, kalitesiyle kaynaklandığı coğrafyanın tanıtımına büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca bağlı oldukları yörenin prestijine katkıda bulunma, kırsal kalkınmayı ve yerel üretimi destekleme, ürünün özgün niteliğinin bozulmadan devamını sağlayarak geleneksel bilgi ve kültürel değerleri

koruma, turizme katkıda bulunma, üretimde çeşitliliği teşvik ederek çevreyi ve biyolojik çeşitliliği koruma, kırsal istihdam yaratma gibi önemli işlevleri de bulunmaktadır.

Coğrafi işaret, o bölgedeki üreticiler tarafından üretilen mal veya hizmetleri diğerlerinden coğrafi kaynağı bakımından ayırt etme olanağını sağlayan kolektif kullanıma uygun bir işarettir. Bu bakımdan bireysel markalardan farklı olup, ancak bireysel marka ile birlikte kullanılabilir. Mahreç ve menşe adları marka olarak tescil edilemez. O bölgede ürünü üreten herkesin bu adı kullanma hakkı vardır.

Coğrafi işaretin tescili, coğrafi işarete konu olan gerçek veya tüzel kişiler, tüketici dernekleri, konu ve coğrafi yöre ile ilgili kamu kuruluşları tarafından yaptırılır.

Coğrafi işaret başvurusu, Türk Patent Enstitüsü’ne yapılır. Başvuru, Enstitü tarafından verilen formun doldurulması ve gerekli evrakların eklenmesi suretiyle yapılır. Coğrafi işaret tesciline konu ürün ile ürünün üretiminin yapılacağı coğrafi alan bağlantısının ve ürünün söz konusu alandan aldığı özelliklerin ayrıntılarıyla açıklanması ve alanında uzman kuruluşların görüşlerinin form ekinde sunulması gerekir. Detaylı bilgi Türk Patent Enstitüsü’nden ve www.tpe.gov.tr adresinden temin edilebilir.

PAYLAŞ
Önceki YazıKOSGEB tarafından desteklenmeyen sektörler
Sonraki YazıTEB Girişim Bankacılığı
Editör
girişimcisensin.com, hemen hemen her sektörden her girişimcinin bilmeye ihtiyaç duyduğu gelişmeleri, Ulusal ve Uluslararası etkinlikleri / yarışmaları, sektörü ile ilgili ihtiyaç duyduğu destek, hibe ve teşvikleri, sektörel trendleri ve durum analizlerini, uygulanabilecek yeni iş fikirlerini, ilham alınabilecek başarı ve başarısızlık hikâyelerini toplumumuz için faydalı olabilecek sosyal girişimcilik projelerini takipçilerine sunuyor. Kosgeb, iş planı, işgem, iş geliştirme merkezi, kredi, hibe, haber, girişimci, girişimcilik, proje, yatırım, eğitim, sosyal sorumluluk, yeni projeler, iş fikirleri, ab hibeleri, avrupa birliği destekleri, kosgep, sosyal girişimcilik, yeni iş fikirleri etiketleri ile ilgili haberleri sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER