KOSGEB Nedir ?

0
120
KOSGEB Resmi Logosu

Halk arasında genellikle KOSKEP, KOSGEP veya KOSGEB olarak telaffuz edilen ancak asıl kısaltması KOSGEB olan T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı nedir sorusuna yanıt arayacağız.
KOSGEB kredi şartları, başvurusu nasıl yapılacağı, iş planı nedir, üye girişi nasıl yapılır ve açılımı ne anlama geldiğini sizlere aşağıda başlıkla altında paylaştık.

KOSGEB Nedir ?
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB); Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi işletmelerinin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulan bir kamu kuruluşudur.

Kendi iş yerini kurmak isteyen veya iş yerleri kurulu olan KOBİ‘lerin gereksinimlerini hibe veya faizsiz kredi imkanları ile karşılayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan bir devlet destekleme kurumu olan KOSGEB bu amaca yönelik çeşitli hibe ve kredi destek program çağrıları yapmaktadır. Oluşturulan bu program çağrılarına KOSGEB Destekleri denilmektedir. Bu desteklerden faydalanmak için kendi iş yeriniz var ise KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir, kayıt işlemi için lütfen burayı tıklayınız.

İş yeriniz yok ise, KOSGEB destekleri ile iş yeri kurmak istiyorsanız önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız ve işletmenizi kurduktan sonra veri tabanına kayıt olmalısınız. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz. Kendi iş yerini kuracak olanlar için KOSGEB oluşturduğu programlar içerisinden Girişimcilik Destek Programını adı altında hibe ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu program hakkında detaylı bilgiyi burayı tıklayarak, diğer destekler hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

KOSGEB Logosu ve Resmi Açılımı
KOSGEB Logosu ve Resmi Açılımı

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı), ülkemizdeki KOBİ‘lerin rekabet seviyesinin artırılması ve KOBİ‘lerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma gibi konularda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla, ülkemizdeki KOBİ’lerin küresel pazarda söz sahibi olmasını sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin, dünyada örnek alınan kuruluş olmak vizyonuyla ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunarak, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonuyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur.

KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın ilgili kuruluşu olup, tüzel kişiliğe haizdir.

PAYLAŞ
Sonraki YazıKOSGEB’e Nasıl Kayıt Olurum ?
Editör
girişimcisensin.com, hemen hemen her sektörden her girişimcinin bilmeye ihtiyaç duyduğu gelişmeleri, Ulusal ve Uluslararası etkinlikleri / yarışmaları, sektörü ile ilgili ihtiyaç duyduğu destek, hibe ve teşvikleri, sektörel trendleri ve durum analizlerini, uygulanabilecek yeni iş fikirlerini, ilham alınabilecek başarı ve başarısızlık hikâyelerini toplumumuz için faydalı olabilecek sosyal girişimcilik projelerini takipçilerine sunuyor. Kosgeb, iş planı, işgem, iş geliştirme merkezi, kredi, hibe, haber, girişimci, girişimcilik, proje, yatırım, eğitim, sosyal sorumluluk, yeni projeler, iş fikirleri, ab hibeleri, avrupa birliği destekleri, kosgep, sosyal girişimcilik, yeni iş fikirleri etiketleri ile ilgili haberleri sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER