KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olurum ?

1
173

Herhangi bir KOSGEB desteğine başvurabilmeniz için öncelikle işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmeniz gerekmektedir.

İşletmenizin/firmanızın KOSGEB ve işbirliği içerisinde olan bankalardan finansal destek, KOBİ kredisi ve ticari kredileri alabilmek yada Ar-Ge çalışmalarınızda Devlet ve KOSGEB tarafından sizlere sunulan çeşitli olanaklardan faydalanabilmek için KOSGEB veri tabanında kayıtlı işletme/şirket olmak zorunda olduğunuz için yapmanız gerekmektedir.
KOSGEB’e nasıl başvuru yapılır sorusuna cevap olarak aşağıda sizler için hazırladığımız ve izleyeceğiniz yolu belirten yazımızı ve görsel anlatımı incelemenizi rica ederiz.

KOSGEB destekleri ve eğitimleri ücretsiz ve aracısız verilmektedir.
KOSGEB destekleri ve eğitimleri ücretsiz ve aracısız verilmektedir.

KOSGEB veri tabanına kayıt işlemleri ÜCRETSİZ’dir. Bazı art niyetli kişilerce telefon, SMS, mail gibi yöntemler ile belirli bir ücret karşılığında işletmenizin/firmanızın KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi yapılacağına dair söylemlere itibar etmeyiniz. 

 

 

Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri veritabanımıza kaydetmelisiniz. Bunun için www.kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ bölümündeki “KOSGEB’e ilk Kayıt” linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız.

Kullanıcı Adı ve Şifrenizi daha sonraki aşamalarda sorunla karşılaşmamak için unutmamanız önemlidir.
KOSGEB’e vereceğiniz beyanlardaki bilgilerin yanlış olmasından doğacak tüm hukuki ve mali sorumluluk işletmenize ait olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDAKİ KAYIT ADIMLARINIZI ZAMAN AŞIMI OLMAMASI İÇİN MAKSİMUM 15 DAKİKA İÇİNDE TAMAMLAMANIZ GEREKMEKTEDİR.

1.      http://www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz ve “E-KOBİ” tıklayınız.

2.      Karşınıza gelen sayfadan  KOSGEB’e İlk Kayıt linkini tıklayın.  

 3.      İşletme Adınızı  tam ünvanını büyük harfler ile yazınız.  

ÖRN : İONS BİLİŞİM EĞİTİM DANIŞMANLIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

4.      İşletmenizin Statüsünü seçiniz.
ÖRN : Limited

5.      Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz.
ÖRN : ANKARA

6.      İlinizde bulunan vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.
ÖRN : BAŞKENT

7.      Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
Vergi numaranız 11 haneden fazla olamaz.
 ÖRN : 6310487991

8.      Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.
ÖRN : MEHMET ÇAV

9.      SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz.
SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz.
ÖRN : 296050102106698308010

10.  İşletmenizin kuruluş yılınız 4 haneli olacak şekilde giriniz.
ÖRN : 2006

11.  İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz.
ÖRN : Teknopark

 

12.   İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.
ÖRN : 218374

13.  Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz.
ÖRN : TOBB- Ticaret Odası

14.  Faaliyet kodunuzu seçmeniz gerekmektedir bunun için öncelikleFaaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayınız. Karşınıza madde 15 deki NACE Seçimi ekranı gelecektir.

15.   Nace seçim ekranından İşletme türünüzü seçiniz. İmalatçı isenizİmalatçı olarak çalışıyorum değilseniz İmalat dışı çalışıyorum seçiniz. Sonrasında altında gelen menüden NACE Üst Kodu’nu seçiniz.
ÖRNEK: İşletme Türü:
İmalat dışı çalışıyorum
Nace Üst Kodu:
BİLGİ VE İLETİŞİM

16.  15. adım sonrasında NACE İkili Kodu menüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir.
 ÖRNEK: Nace İkili Kodu:
Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler

17.  16. adım sonrasında seçtiğiniz Nace İkili Kodu na göre ilgili faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki  butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz. 
                                                                            
ÖRNEK: NACE Kodu       Açıklama
               62.01                Bilgisayar programlama faaliyetleri
62.01                Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
62.09                Diğer bilgi teknolojileri ve bilgisayar hizmet faaliyetleri 

 18.   İşletmenize ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
ÖNEMLİ: E-posta adresinizin faal olarak kullandığınız ve posta gönderiminde sorun olmayan bir adres olmasına dikkat ediniz. Buraya girdiğiniz e-posta adresinize KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.
 
19.   Yukarıda girdiğiniz bilgilere onay verme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederimi seçiniz.
20.  Sistemin güvenliği için en son adımda kontrol bulunmaktadır. Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları aşağısındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.  

21.  Tüm adımları yaptıktan sonra  butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayınız. Eğer yukarıdaki bilgilerinizde sisteme aykırı bir giriş yaptı iseniz sistem sizi uyaracaktır. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında tekrar  butonuna tıklayınız . 

22.  DİKKAT: Bilgilerinizi kaydetme işlemi sonrasına sistem size bundan sonra irtibat kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birimi seçmenizi aşağıdaki şekildeki gibi isteyecektir. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanını seçiniz ve

 butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanıza müteakip karşınıza gelecek ekrandaki KULLANI ADI ve ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ ve KOBİ BEYANNAMESİ işlemlerinizi doldurmaya başlayınız.

Kaynak: KOSGEB Resmi Sayfası www.kosgeb.gov.tr
İlgili link/sayfa için tıklayınız.

PAYLAŞ
Önceki YazıKOSGEB Nedir ?
Sonraki YazıKOBİ Nedir ? İşletmem KOBİ’midir?
Editör
girişimcisensin.com, hemen hemen her sektörden her girişimcinin bilmeye ihtiyaç duyduğu gelişmeleri, Ulusal ve Uluslararası etkinlikleri / yarışmaları, sektörü ile ilgili ihtiyaç duyduğu destek, hibe ve teşvikleri, sektörel trendleri ve durum analizlerini, uygulanabilecek yeni iş fikirlerini, ilham alınabilecek başarı ve başarısızlık hikâyelerini toplumumuz için faydalı olabilecek sosyal girişimcilik projelerini takipçilerine sunuyor. Kosgeb, iş planı, işgem, iş geliştirme merkezi, kredi, hibe, haber, girişimci, girişimcilik, proje, yatırım, eğitim, sosyal sorumluluk, yeni projeler, iş fikirleri, ab hibeleri, avrupa birliği destekleri, kosgep, sosyal girişimcilik, yeni iş fikirleri etiketleri ile ilgili haberleri sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] Kendi iş yerini kurmak isteyen veya iş yerleri kurulu olan KOBİ‘lerin gereksinimlerini hibe veya faizsiz kredi imkanları ile karşılayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan bir devlet destekleme kurumu olan KOSGEB bu amaca yönelik çeşitli hibe ve kredi destek program çağrıları yapmaktadır. Oluşturulan bu program çağrılarına KOSGEB Destekleri denilmektedir. Bu desteklerden faydalanmak için kendi iş yeriniz var ise KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir, kayıt işlemi için lütfen burayı tıklayınız. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here