Girişimimizin ön önemli unsuru olan fikir ve sermaye aşamasını tamamladık ve sıra şirket kurmaya geldi. Peki hangi şirket türü girişimimiz için daha faydalı olacak?
Ülkemizde yer alan şirket türleri genel anlamıyla sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sermaye şirketleri ile şahıs şirketlerinin kuruluşlarından tasfiyelerine kadar birçok aşamasında farklılıklar vardır. Bu farklılıklar bazen avantaj veya dezavantaja dönüşebilir. Şimdi kısaca bu şirket türler arasındaki farklara göz atalım.

sirket-acmak-tablo
Tablo: Şahıs Şirketi mi ? Sermaye Şirketi mi ?

Şirket türleri arasındaki farklılıklara kısaca değindikten sonra bahsetmeden geçemeyeceğim bir konu daha var. Hukukumuzda tacir olabilmek için şirket kurmanıza gerek yoktur. Birçok kişi benim şahıs şirketim var derken aslında gerçek kişi tacir olduğunu ifade etmektedir. Gerçek kişi tacirler de bir şirket değil işletme söz konusudur ve bu bir şirket türü değildir. Örneğin bir kafeyi işletmek için şirket kurmanıza gerek yoktur. Ancak siz kafeyi işletirken tacir sayılırsınız ve gerçek kişi tacir olursunuz. İşlettiğiniz kafe de bir ticari işletmedir. Tabi ki isterseniz bu kafeyi işletirken herhangi bir şirket türünü seçip şirketleşme yoluna da gidebilirsiniz. Şube ya da bayilik vererek çalışan büyük kafe zincirlerine baktığımızda şirketleşme yoluna gittiklerini görmekteyiz. Karşılaştırmada da ifade ettiğimiz gibi şahıs şirketlerinde ortak sayısı bire düştüğünde şirket sona ermektedir. Bu yüzden Türk Ticaret Hukuku bakımından şahıs şirketi olarak kabul edilen şirketlerin tek başına kurulması mümkün değildir. İşlettiğiniz ticari işletme sizi şahıs şirketi yapmaz. Ama siz bir işletmeyi işletirken diğer koşullarında sağlanması durumunda tacir sayılırsınız.

Şimdi tekrardan şahıs şirketleri ile sermaye şirketlerine ve şirket türü seçimine dönecek olursak;
Şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri arasında çok fazla avantaj ve dezavantaj karşılaştırması yapabiliriz. Biz girişimciler için ilk etapta önemli olan konular bakımından kısa bir karşılaştırma yaptık. Bu karşılaştırmadan yola çıkacak olursak; eğer elinizde belirli bir miktar sermayeniz varsa, (en az sermaye miktarı limited şirketler için 10.000 TL, anonim şirketler için 50.000 TL ) ve eğer tek başınıza bir şirket kurmak istiyorsanız sizin için sermaye şirketi kurmak daha avantajlı olabilir. Ancak elinizde bu kadar sermaye yoksa ve şirketleşme süreci için ilk etapta çok fazla sermaye ayırmak istemiyorsanız şahıs şirketlerine yönelmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca girişimimizin ne tür bir girişim olduğu da şirket türleri arasında seçim yapmamızı etkileyecektir. Eğer küçük çapta bir girişimse ve büyük ticari faaliyetlerin olmayacağı düşünülüyorsa şahıs şirketleri tercih etmenin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

Yazar:  Özge ÖZŞAYLAN  Diğr yazıları için tıklayınız.

PAYLAŞ
Önceki Yazıgirisimcisensin.com’a Startup Hukuku Desteği
Sonraki YazıHibe ve Kredi Dolandırıcılarına Dikkat !
Startup Hukuku
Startup Hukuku, girişimcilik ekosisteminden gelen iki hukukçunun çıktığı bir yolculuktur. Yarattıkları bu melez hukuk dalı, hem avukat, hem yatırımcı, hem de girişimci gözüyle süreçlere geniş bir bakış açısı sağlamaktadır. Ekosistemdeki paydaşların hukuken bilmesi gereken detayları makale, röportaj ve vaka çalışması şeklinde irdelemekte olan Startup Hukuku, danışmanlık çözümleri de sunmaktadır. Ne yapıyoruz? Düzenli olarak startup kuracaklara yönelik hukuki rehberler hazırlıyoruz. Girişimcilik ekosistemine ilişkin güncel gelişmeleri hukuki yönüyle irdeliyoruz. Hukuk ve girişimcilik kavramlarını tanımlıyoruz. Avukat ve girişimcilerle röportajlar gerçekleştiriyoruz. Kurucu Ortaklar Okan Şencan : okan@startuphukuku.com Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu : mumtaz@startuphukuku.com www.startuphukuku.com

CEVAP VER